Highland


Opis

Kuc Highland jest koniem wytrzymałym, niekłopotliwym, mało wymagającym i słynącym z długowieczności. Jest tez inteligentny i chętny do nauki, jednak nie nadaje się dla każdego jeźdźca. Jego partner musi zaakceptować jego niezależną naturę i umieć obchodzić się z tym samodzielnym zwierzęciem. Wzajemne poznawanie się i „obwąchiwanie” może trwać nieco dłużej, niż w przypadku innych par koń-jeżdziec, ale gdy partnerzy nawzajem się zaakceptują i nawiąże się między nimi nić sympatii, będą dla siebie najlepszymi i najwierniejszymi przyjaciółmi.

Wygląd

Kuc Highland, potężnie zbudowany, o znacznej sile, przypomina niektóre kuce z malowideł jaskiniowych. Często ma pręgę grzbietową i paskowania na nadgarstkach i stawach skokowych kończyn. Łopatki są masywne, a kopyta twarde i wytrzymałe. Ma długą, łabędzią szyję, krótki i silny grzbiet, szerokie czoło i mocne kończyny. Ma bujny ogon i grzywę.

Pochodzenie i użytkowanie

Kuc Highland żyje w Szkocji od czasów ostatniej epoki lodowcowej i jest największą rasą angielskich kuców. Został wyhodowany do pracy w gospodarstwie i leśnictwie. Niegdyś istniały trzy odmiany tego kuca - najmniejszy z wysp i największy ze stałego lądu. Dziś róznica między nimi się zatarła.

W XIX wieku kuce Highland używane były do polowań na jelenie, a także w taborach, gdyż świetnie radziły sobie z dźwiganiem całkiem sporych ciężarów (nawet ponad 100 kg). Wykorzystywane były tez oczywiście jako konie robocze w górzystej Szkocji. Obecnie kuce Highland są cenionymi wierzchowcami rekreacyjnymi wykazującymi duże zdolności do galopu w górzystym terenie i predyspozycje skokowe.