Koń achałtekiński


Opis

Nazwa tej rasy pochodzi od określenia używanego przez turkmeńskich nomadów-Tekke. Te konie są nadzwyczaj szybkie i wytrzymałe. Mają energiczne, lekkie chody. Bardzo cenione i hodowane także poza swą ojczyzną. Są uniewersalnymi, pełnymi temeperamentu koniami rekreacyjnymi i sportowymi. Wymagają jednak spokojnych, cierpliwych i doświadczonych jeźdźców i dobrych warunków utrzymania. Bardzo cienka skóra i jedwabista sierść nie chroni ich dostatecznie przed deszczem i zimnym wiatrem.

Wygląd

Wzrost ok. 150-160 cm. Jego kończyny są długie i smukłe, z wysoko osadzonymi stawami. Długi jest również grzbiet, a zad szeroki i silny. Pierś jest głęboka i muskularna, lecz wąska. Długa i prosta szyja nadaje achałtekinowi dumny wygląd. Głowa jest sucha i zgrabna, o prostym profilu. Uszy są długie i drobne; oczy duże i pełne wyrazu.Jego maść jest zwykle gniada, kasztanowata, rzadziej siwa, kara lub bułana, z charakterystycznym dla tej rasy miedzianym połyskiem. Charakterystyczna jest jego krótka, miękka sierść, cienka skóra oraz delikatna, jedwabista grzywa i ogon.

Pochodzenie i użytkowanie

Koń achałtekiński byly już tysiące lat temu na pustyniach Turkmenistanu. Z powodu fenomenalnej wytrzymałości jest znany głównie z sukcesów w rajdach długodystansowych i wyścigach. Jest także dobrym koniem do konkurencji skoków przez przeszkody i ujeżdżania.